top of page
Search
  • K.Can

AdhereTech'le Akıllı İlaç Kutuları

Teknolojik cihazlar daha yüksek teknolojiye evrimleşirken, normal ürünler de teknolojiyle buluşuyor ve ortaya insan hayatını kolaylaştıran inovatif ürünler çıkıyor. Smart televizyon,telefon veya buzdolabından sonra şimdi de smart ilaç kutuları bize göz kırpmaya başladı. New York merkezli akıllı ilaç kutusu şirketi AdhereTech'in ürettiği ilaç kutuları, ilaç alım saatiniz geldiğinde size o ilacı aldırmaya ant içmiş, hiçbir şekilde unutma gib bir lüksünüz yok.İlaç kutusu, ilaç alım saatlerinizi öğreniyor, saat geldiğinde telefonunuzu arıyor veya mesaj atıyor. Eğer araması veya mesajı göz ardı edilirse de yılmıyor, bu sefer kutunun üzerinde led ışıklar yanıp sönmeye ve kutudan uyarı sesi çıkmaya başlıyor. Eğer uzun süre bu tür uyarılara yanıt verilmezse de, sistem sizden telefon veya mesajla sebebini öğrenmek istiyor. Yetkili biri de arayabilir sizi yani. Şirkete göre AdhereTech, özel ilaç tedavisine, tıbbi testlere ve ilaç kullanımına uymanın çok kritik olduğu alanlar için ideal bir ürün.

Ürünün bize şu an komik gelebilecek (ki aslında teknolojik olduğu için çok doğal olan) yanı ise şarjlı olması, 45 gün süren bir batarya ömrü var. Batarya bitince de normal telefonu şarja takar gibi ilaç kutunuzu şarja takmanız gerekiyor.

Şirket, 2013 senesinde 'The Walter Reed National Military Medical Center' 'da başlattığı pilot uygulama sonuçlarını 2014'te çeşitli ilaç şirketleri ve başlıca araştırma kurumlarıyla çalışarak ürününü daha da geliştirdi.

AdhereTech, Blueprint Health, StartUp Health ve Pilot Tech NYC 'nin de dahil olduğu birden fazla girişim hızlandırma programından mezun oldu. Şu ana kadar totalde $2.4M yatırım aldı ve aldığı yatırımlarla sene başında ikinci bir ilaç kutusu çıkardı. Pilot uygulama sonuçlarına göre ilk ürününden daha küçük, daha ucuz ve üretimi daha kolay bir ilaç kutusu üretti.

Girişimin Ceo'su ve kurucularından olan Josh Stein' ın verdiği rakamlara göre, ilaca bağlılık oranı %60 ve bu sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 300 milyar dolar maliyete ve 125 bin ölüme neden oluyor yani ilaca bağlılık büyük bir sorun ve bunun için teknojik çözümler üreten tek girişim tabii ki yalnızca AdhereTech değil fakat AdhereTech kutunun kapağı açıldı mı, gerçekten içinden ilaç alındı mı, geriye kalan ağırlık doğru mu gibi ölçümleriyle rakiplerinden ayrılıyor. Josh Stein, ilaca bağlılığın teknolojiden yardım isteyen büyük bir boşluk olduğunu ve aynı zamanda çok karmaşık bir konu olduğunu söylüyor bunun sonucunda yalnızca tek bir kazanan olmayacağını, birbirinden farklı çözümlerin beraber galip gelebileceğini, onların yapmaları gerekenin büyük ölçüde adaptasyonu sağlamak olduğunu ekliyor. Heralde bu sözden ötürü AdhereTech ilaç şirketleriyle anlaşma yapmak istiyor. Şirket, ilaç şirketleriyle ortaklık yaparak ilaçların doğrudan akıllı ilaç kutularında satılması için anlaşmak istiyor.

Biraz uzun olsa da, AdhereTech Ceo ve Co-Founder'ı Josh Stein'ın TechCrunch Hardware Battlefield'da girişimini anlattığı videoyu izleyebilirsiniz.

1 view0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


  • Facebook - White Circle
bottom of page