top of page
Search
  • K.Can

Pasteur'un İzinde Antibakteriyel Girişim: Swipesense

Her yıl milyonlarca insan hastanelerde enfeksiyon kapıyor. Sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 2 milyonun üzerinde insan hastane enfeksiyonu kapıyor ve bunların 100 bini hayata veda ediyor. Bunun Sağlık Hizmetlerine yansıması da 30 milyar doların üzerinde oluyor. Swipesense adlı girişim bu büyük sorunu çözeceğine ve hatta bitireceğine inanıyor.

Hem yazılım hem de donanım üretimini yapan Swipesense geliştirdiği teknolojiyle doktorların ve sağlık çalışanlarının ellerini daha sık yıkamasını, dar zamanlarda da antibakteriyel jelle ellerini temizlemesini amaçlıyor. Ürettiği internete bağlı antiseptik cihazlar her kullanışta web tabanlı monitöre uyarı gönderiyor. Sağlık çalışanlarının ne kadar sıklıkla ellerini temizlediği, hijyen kurallarına uyup uymadığı hem kendileri hem de hastane yönetimi tarafından kontrol edilebiliyor.

Yakın gelecekte bu tip cihazların yaygınlaşacağını, enfeksiyona karşı savaşın teknolojiyle kazanılacağını öngörmek hiç de zor değil. Swipesense Amerika Birleşik Devletleri'nde gittikçe yagınlaşıyor. Şirket, halihazırda Swipesense kullanan hastanelerde el hijyeninde %64 'e varan iyileşme görüldüğünü iddia ediyor.

Belki de en çok bu kısma şaşıracaksınız. Swipesense Chicago kökenli bir şirket fakat kurucusu ve CEO'su Türk. Mert Hilmi İşeri lisans eğitimini Amerika'da yapıp girişim fikirlerini de orada hayata geçiren bir isim. 2014 yılında Türkiye İnovasyon Haftası'nda sunumunu dinleme şansı bulduğum İşeri'nin girişimini Türkiye'de de hayata geçirebileceğini hissettim. Anlaşma sağlanırsa neden olmasın dediğini hatırlıyor gibiyim.

26 yaşındaki Mert Hilmi İşeri ve 24 yaşındaki ortağı Yuri Malina 2015'te Forbes Dergisinin 30 yaş altı 30 sosyal girişimci listesinde de yer aldı. Ayrıca Swipesense 2013'te Wall Street Journal Yılın Girişimi yarışmasında 3 finalistten biri olmayı başardı.

Wall Street Journal Yılın Girişimi yarışmasında İşeri ve Malina'nın beraber Swipesense'i anlattığı videoyu izleyebilirsiniz.

1 view0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


  • Facebook - White Circle
bottom of page