top of page
Search
  • K.Can

Ben Takibi: MoleScope


Melanoma, cilde rengini veren melanositlerden kaynaklanan bir cilt tümörü, bir kanser türü. Bazal hücreli ve yassı hücreli kanserlere göre daha agresif seyreden, ciddi bir kanser. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre de en fazla ölüme sebep olan cilt kanseri türü.

Melanom, haftalar, aylar içinde büyüyen, koyu renk, düzensiz kenar,karışık renkleri olan lezyonlar şeklinde ortaya çıkar. Ben ya da doğum lekeleriyle karıştırılabilir, fark edilmesi kolay değildir. Bu nedenle vücudunda fazla beni olanların benlerini sık sık kontrol ettirmeli, belli aralıklarla benlerin görüntüsü kayıt altına alınmalı ve değişimin olup olmadığı gözlenmeli. Ben asimetrik mi, kenarları düzensiz mi, farklı renk taşıyor mu, çapı 6 mm'den büyük mü, büyüklüğünde değişim var mı gibi etkenler dikkat edilmeli.

Haziran ayında World Congress of Dermatology'de Vancouver kökenli MetaOptima Technology şirketi MoleScope™'u tanıttı. MoleScope, telefon kamerasına takılan bir aparat ve mobil uygulamadan oluşuyor. Vücudunuzdaki benleri kendiniz kayıt altına alıyor ve değişimi takip edebiliyorsunuz. Uygulama aracılığıyla fotoğraflar doktorunuza gönderiliyor ve doktor da yine uygulama üzerinden yorumluyor. Tabii ki de doktor danışması yalnızca Amerika'da geçerli hatta Amerika'nın da her eyaletinde değil. Doktor danışma olayı dışında, veri oluşturmak, benleri kendinizin de rahatça erişebileceği bir platformda takip etmek için MoleScope kullanılabilir.

Melanom, beyaz ırklarda daha çok görülüyor. Güneş ışığına maruz kalma da hastalığın risk faktörleri arasında. MoleScope'un verdiği bilgilere göre Kuzey Amerika'da her saatte bir kişi melanomadan hayatını kaybediyor. Yine Kuzey Amerika'da her 5 kişiden biri yaşamları sırasında cilt kanseri olacak. Bir diğer araştırma sonucuna göre de cilt kanseri hastalarının %70'i hastalığı kendileri veya aile üyeleri tarafından fark ediyor. Fakat fark edilir derecesine geldiğinde, o da tehlikeli oluyor.

MoleSope'un kurucusu 1980, İran doğumlu Maryam Sadeghi. İran'da aldığı bilgisayar mühendisliği eğitiminin ardından tıbbi görüntü analizi üzerine doktorasını yapmış. Şu anda doktorasını yaptığı Kanada'daki Simon Fraser Üniversitesi'nde inovatif dijital sağlık girişimlerine odaklanan Digital Health Hub'ın da başkanı.

Maryam Sadeghi, kurucusu ve Ceo'su olduğu MetaOptima Technology'nin ürünü MoleScope ile

MoleScope kendi internet sitesi üzerinden satın alınabilir. Küçük not, şirketin de dediği gibi, MoleScope, tanı veya tedavi cihazı değil yalnızca resimleme, arşivleme ve iletişim için tasarlanan bir ürün. Android cihazlarda henüz çalışmıyor. iPhonelarda da iPhone 5 ve üst modeller için bulunuyor. Satın alırken telefon modelinizi seçiyorsunuz ki kamera eklentisi de ona göre geliyor. Home Edition ve Professional Edition olarak iki paket var. Doktorlar için Professinonal Edition 249$ CAD ( CAD: kanada doları, yaklaşık 190$ ), hastalar için de Home Edition149$ CAD ( yaklaşık 114$ ).

7 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


  • Facebook - White Circle
bottom of page